Pledoariile finale ale acuzării şi apărării ar putea avea loc pe 16 februarie 2023 la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în procesul finanţării campaniei prezidenţiale a lui Traian Băsescu din 2009 în care fiica cea mare a fostului preşedinte, Ioana Băsescu, a fost condamnată, la fond, la 5 ani de detenţie, iar fostul ministru Elena Udrea la 8 ani de închisoare.
Apărarea va solicita încetarea procesului penal ca urmare a deciziilor CCR privind prescripţia, a declarat pentru G4media.ro, Silvia Uscov, unul dintre avocaţii Elenei Udrea.
„În principiu, ar trebui să rămânem în pronunțare pe solicitarea noastră de încetare a procesului penal ca urmare a faptului că a intervenit prescripția răspunderii penale.
De menționat e că, oricum, în acest dosar intervenise deja din 2021 prescripția răspunderii penale conform Vechiului Cod penal, deci fără aplicarea deciziilor CCR recente, pe 5 din cele 7 infracțiuni de care este acuzată (Elena Udrea – n.r.), dar vom solicita aplicarea Noului Cod penal cu deciziile CCR pentru a se constata prescrisă răspunderea pentru toate cele 7 infracțiuni.
De asemenea, vom solicita și să nu se aplice măsura confiscării speciale deoarece, conform jurisprudenței CEDO, atunci când lipsește o hotărâre prin care să se stabilească vinovăția sau nevinovăția unei persoane nu se poate aplica confiscarea specială. Nu poti, pe de o parte, să închizi dosarul fără a mai analiza dacă persoana e vinovată sau nevinovată, iar, pe de altă parte, să îi confiști anumite sume, adică să îi aplici, totuși o sancțiune penală, chiar dacă nu o pedeapsă cu închisoarea.
Am formulat și o cerere de sesizare a Curții Constituționale în acest sens, dar sperăm că ÎCCJ va aplica direct jurisprudența CEDO, așa cum am văzut că aplică jurisprudența CJUE, cel puțin în cauzele d-nei Udrea”, a declarat avocata Elenei Udrea, Silvia Uscov pentru G4media.ro.
Potrivit unor surse judiciare, DNA ar putea solicita suspendarea procesului până când Curtea de Justiție a UE se va pronunța cu privire la întrebările formulate de Curtea de Apel Brașov într-unul dintre dosarele fostului președinte al CJ Brașov, Aristotel Căncescu:
Dacă să aplice sau nu deciziile CCR privind prescripția în condiţiile în care dosarul vizează fapte de corupţie, iar România s-a angajat prin Tratatul de aderare la UE să combată corupţia? Detalii aici.
La termenul trecut din decembrie, DNA a solicitat instanţei supreme să sesizeze CJUE cu întrebări similare, dar instanţa a respins cererea DNA.
Completul de la Înalta Curte care judecă dosarul finanţării campaniei prezidenţiale a lui Traian Băsescu din 2009 este alcătuit din judecătoarele Rodica Cosma (vicepreședinte al ÎCCJ), Anca Alexandrescu și Adriana Ispas.
sursa aici